پیکر مرحوم پرفسور مرتضی سهرابی چهره ماندگار شیمی کشور و استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر صبح امروز با حضور جامعه علمی کشور از مقابل مسجد این دانشگاه تشییع شد.


به گزارش فارس، پیکر مرحوم پروفسور مرتضی سهرابی چهره ماندگار شیمی کشور و استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور میرزاده رئیس دانشگاه آزاد، توفیقی سرپرست سابق وزارت علوم، غفوری فرد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و جامعه اساتید و دانشجویان کشور صبح امروز از مقابل مسجد این دانشگاه تشییع شد.


سید احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم تشییع پیکر پروفسور سهرابی گفت: پرفسور سهرابی تنها یک چهره دانشگاهی نبود بلکه وی یک چهره ملی نیز بوده است. وی خاطرنشان کرد: پروفسور سهرابی فعالیت‌های مهمی در حوزه علمی و آموزشی داشتند اما وی نه تنها از نظر علمی بلکه از نظر اخلاقی نیز استاد خوبی برای دانشجویان و جامعه دانشگاهی بود.


رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: وی عضو فرهنگستان علوم و چهره ماندگار علمی کشور بود که نبود وی ضایعه‌ای برای جامعه دانشگاهی کشور بشمار می‌رود.


حجت الاسلام میر احمدی، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این مراسم گفت: امروز جامعه علمی کشور به ویژه دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر داغدار انسانی هستند که نه تنها در زمینه علم و آموزش یک چهره برجسته بود بلکه در حوزه اخلاق نیز الگویی برای دانشجویان و اساتید کشور بود. وی بیان داشت: نبود پرفسور سهرابی ضایعه بزرگی برای جامعه علمی کشور است.


بنابراین گزارش، استاد سهرابی تحصیلات خود را در رشته مهندسی شیمی تا سطح کارشناسی در دانشکده فنی دانشگاه تهران به اتمام رساند و در سال ۱۹۷۲ موفق به اخذ مدرک دکترای تخصصی مهندسی شیمی از دانشگاه برادفورد انگلستان شد و پس از آن در سال‌های متمادی در دانشگاه تهران، دانشگاه صنعت نفت اهواز و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تدریس بسیاری از دروس تخصصی مهندسی شیمی نظیر موازنه جرم و انرژی، ترمودینامیک مهندسی شیمی، سینتیک و طراحی رآکتورهای شیمیایی در کلیه مقاطع دانشگاهی، از مقطع کارشناسی تا دکتری، پرداخت.


پرورش صدها دانشجوی برجسته، تألیف و ترجمه ده‌ها عنوان کتاب، چاپ و ارائه بیش از ۲۰۰ مقاله در نشریات معتبر علمی بین-المللی و داخلی از جمله فعالیت های علمی استاد سهرابی است. سهرابی از سال۱۳۶۹ عضو پیوسته فرهنگستان علوم بود و مدتی ریاست گروه علوم مهندسی و ریاست شاخه مهندسی شیمی فرهنگستان را نیز به عهده داشت.

این استاد نمونه مهندسی شیمی کشور در سال ۱۳۸۰ به عنوان برگزیده نخستین همایش چهره ماندگار معرفی شد.

ستاد چهره های ماندگار درگذشت این استاد فرزانه را به جامعه علمی کشور و خانواده محترم ایشان تسلیت می گوید.

 

 

 

Top of Form

Bottom of Form